اینم داستان زندگی عمو پورنگ:

داریوش فرضیایی متولد اول مرداد 1355 شهر تهران، دوران دانش آموزی خود را با مدرک دیپلم تجربی به پایان رساند و پس از آن تحصیلات خود را در رشته گرافیک ادامه داد و با مدرک کارشناسی از دانشگاه فارغ التحصیل شد. از سال 1373 و در 21 سالگی وارد صدا و سیما شد و فعالیت خود را با گزارشگری رادیو آغاز کرد. پس از آن در برنامه عصر جمعه با رادیو در تیپ های مختلفی ظاهر شد که شاخص ترین آنها «گل پسر» و «ننه بلقیس» بود. با برنامه او «ما و شما» که به کارتون های درخواستی بچه ها اختصاص داشت وارد دنیای تصویر و تلویزیون شد. سال 78 با مجموعه «تورنگ و پورنگ» بین بچه ها چهره شد و پس از آن با اجرای برنامه کودک و نوجوان و اسم مستعار هنری «عمو پورنگ» بین مخاطبان کودک و بزرگسال محبوبیت یافت. از دیگر کارهای فرضیایی می توان به «شبکه بی طرف»، «یکی و تکی»، «باز باران با طراوت» و ... اشاره کرد. عشق و علاقه وصف ناپذیر او به مادر مهربانش ستودنی است و اجراهای دلنشین و صمیمی او سبب شد بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته 94% بیننده را به خود اختصاص دهد.
دوست دارید بچه ها برای شما چه دعایی کنند؟ این که سالم بمانم و بتوانم خدمتگزار آنها باشم، دچار لغزش نشوم، فریب شیطان را نخورم و صادقانه چون گذشته برایشان برنامه اجرا کنم.
سخت ترین سوال و زیباترین جمله ای که بچه ها تاکنون خطاب به عمو پورنگ مطرح کرده اند، چیست؟ این بوده که آیا اتفاق افتاده که بچه ها را فراموش کنم؟ در پاسخ باید بگویم هیچ گاه این طور نبوده و من همیشه به یاد آنها هستم و زیباترین جمله ای که به من گفته اند «عمو پورنگ دوستت دارم» بوده است.
در دوران مدرسه و زمانی که دانش آموز بودید، بچه درس خوانی بودید یا نه؟ بله. علاوه بر درس، انشاء و داستان نویسی ام نیز خوب بود و به درس علوم هم علاقه زیادی داشتم، کمی هم شیطان بودم اما همه مرا دوست داشتند.
کارتون مورد علاقه شما در دوران بچگی؟ گوریل انگوری، سندبا و یوگی و دوستان.
آیا سکانسی در زندگی تان وجود دارد که بخواهید دوباره تکرار شود؟ دوست دارم به قبل از زلزله بم و مرگ سجاد باز گردم و او دوباره از شهر بم تلفنی با من صحبت کند، نامه بنویسد و آن یادگاری های زیبایش را برایم بفرستد.
مخاطبان همیشگی برنامه شما اشکهای زیبایتان را بر مزار سجاد در شهرستان بم هرگز فراموش نمی کنند. در صورت امکان کمی درباره او توضیح دهید. سجاد عباسقلی از بم در ماه چندین نامه برایم کی نوشت. من حدود 60 نامه از او دارم. نامه های او به گونه ای بود که واقعا مرا تحت تاثیر قرار می داد. هنوز افسوس می خورم که چرا این بچه را ندیدم. 2 هفته مانده بود به حادثه بم که شخصا با او تماس گرفتم. باور نمی کرد من هستم که با او صحبت می کنم. کلاس چهارم بود. به من گفت: «عمو پورنگ عکست را برایم بفرست که به بچه ها نشان بدهم و بگویم که با شما حرف زده ام! » عکس هرگز به دستش نرسید. وقتی به بم رفتم متوجه شدم او به همراه تمام خانواده اش در زلزله کشته شده اند. بر سر مزار او رفتم و خیلی گریه کردم. کاش ما آدم ها قبل از این که اتفاقی برایمان بیفتد به فکر دیدارها باشیم و قدر همدیگر را بدانیم.
با پورنگ بیشتر احساس راحتی می کنید یا با داریوش فرضیایی؟ هر دو یکی هستند. من زمانی که با بچه ها هستم بیشتر احساس راحتی و جوانی می کنم حتی در تنهایی هم فکر می کنم کودکان مرا نگاه می کنند و در واقع همین خود سازی است که مرا به سوی یک الگوی رفتاری مناسب سوق می دهد.
عمو پورنگ چگونه خود را به دنیای پاک و بی آلایش کودکان نزدیک می کند؟ سعی می کنم همیشه پاکی، نشاط و طراوت دوران کودکی در وجودم باشد. البته در این راه صمیمیت و صداقت گفتار را از یاد نخواهم برد. بچه ها را عاشقانه دوست دارم و از بودن با آنها لذت می برم.
به نظر خودتان گل ای جان رقیب عمو پورنگ است؟ هم رقیب و هم رفیق! گل ای جان در عین رقیب بودن، دوست و رفیق من است و بچه ها هم خیلی او را دوست دارند. او شخصیت لطیفی است و هر کس برداشت خاص خودش را از او دارد.
فکر می کنید نزد بچه ها محبوب هستید یا مشهور؟ قطعا قبل از مشهور بودن، محبوب هستم. محبوب بودن لطف دو چندان دارد چرا که محبوب بین دل های بی گناه و پاک ماندگاری را تثبیت می کند و این لطف پروردگار است که شامل حال من شده است.
برخی معتقدند در اجرای کودکانه باید برای مخاطب نقش بازی کنی تا هم ذات پنداری بین کودک و جری ایجاد شود. این قضیه چقدر درباره اجراهای عمو پورنگ صادق است؟ هیچیک از کارهای من نقش بازی کردن نیست. همیشه سعی کرده ام خودم باشم. من نمی توانم از صداقت و پاکی درون کودکی جدا شوم. هنوز خودم را کودک می دانم و سعی می کنم از شادی های زیبای کودکی فاصله نگیرم.
نحوه اجرایتان را صد در صد قبول دارید یا فکر می کنید می توانید بهتر از این باشد؟ مطمئنا کسی نمی تواند که درست کار کرده است و این گفته به طور صد در صد اشتباه است. من هم امیدوارم بتوانم بهتر از این باشم. در واقع در برنامه سازی برای کودکان باید مثل آنها بشویم و برای این منظور من بارها به مهد کودک ها و دبستان ها رفته ام و کتاب های روان شناسی کودک را نیز بسیار مطالعه می کنم. در مجموع باید تلاش کرد تا بهتر از این بود.
در زندگی بیشتر به نام کدام یک از ائمه توسل می جویید؟ حضرت علی (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع).
چه چیزی در زندگی به عمو پورنگ آرامش می دهد؟ این که بدانی دیگران دوستت دارند، برایت دعا می کنند و تو را باور دارند، بیش از هر چیز دیگری برایم آرامش بخش است.
خاطره انگیز ترین لحظه های اجرا برای شما کدامند؟ لحظه هایی که با بچه ها صحبت می کنم و مثلا می گویم: الان یک گرمکن پوشیده ای و او می گوید: آره، آره عمو و من می گویم موهایت هم کم است و او نیز فورا تایید می کند و فکر می کند که من واقعا او را می بینم و این حس که بچه ها فکر می کنند ارتباط ما کاملا طبیعی و دو طرفه است و من واقعا آنها را می بینم برایم خیلی لذت بخش و خاطره انگیز است.
از بین سرودهایی که اجرا کرده اید کدام یک را بیشتر دوست دارید؟ چرا؟ همه سرودهایی را که برای بچه ها خوانده ام دوست دارم اما سرود «اردک تک تک» را بیشتر می پسندم. چون بچه ها هم آن را بیشتر دوست دارند و معمولا آن را زمزمه می کنند.
تاکنون دل بچه ای را شکسته اید؟ فکر نمی کنم این طور بوده باشد. سعی کرده ام چنین اتفاقی نیفتد.
کار با بچه ها و اجرا برای کودکان سخت است یا آسان؟ کار با بچه ها بسیار مشکل است و شما باید از کوچکترین فرصت نهایت استفاده را بکنید تا بتوانید آموزش های مثبت و مناسبی را از طرق رسانه پر طرفدار تلویزیون به کودک منتقل کنید.
آیا همه بچه ها و مخاطبانتان شما را دوست دارند؟ به طور قطع نمی توانم بگویم. اما قریب به اتفاق آنها مرا دوست دارند ولی لازم است این را بگویم که عمو پورنگ همه بچه ها را دوست دارد حتی آنهایی را که دوستش نداشته باشند! بچه ها تا زمانی که بچه اند، پاک ترین حس را دارند و بهترین موجودات روی زمین هستند. باید با آنها صادقانه برخورد کنیم.
تا به حال خودتان را برای اجراهایی که داشته اید تحسین کرده اید؟ این که از کاری که انجام داده ام خرسند باشم، زیاد پیش آمده اما تعریف و تمجید را دیگران باید بکنند نه خود فرد.
موفقیت تان را بیشتر مدیون چه کسانی هستید؟ اول خدا و یاری جد مادرم و دوم خود مادرم.(خانم سیده فاطمه گیلانپور) و تمامی عوامل برنامه خصوصا دوست خوبم مسلم آقاجانزاده که همین جا از همه آنها تشکر میکنم.
از این که خانواده های زیادی در کنار فرزندانشان بیننده برنامه شما هستند (حتی پیرمرد ها و پیر زن ها) چه احساسی دارید؟ امیدوارم بتوانم جوابگوی محبت تک تک آنها باشم و به هدفم که از ابتدا ارائه یک کار خوب و مفید بوده رسیده باشم. واقعا خوشحالم که مخاطبانم از کودکان فراتر رفته اند.
و در پایان؟ از همه عزیزانی که مصاحبه را می خوانند درخواست می کنم که خوبی و صداقت را فراموش نکنید و همیشه به یاد خدا باشید.
مهربان و دوست داشتنی است، از جنس خود بچه ها. این روزها کمتر کسی را می توان یافت که به سراغ جعبه جادو برود و عمو پورنگ را با دنیای از شادی های کودکانه اش به مهمانی خانه دلش فرا نخواند. او به بچه ها عشق می ورزد و می کوشد شکوفه های رنگارنگ لبخند را به آنان هدیه دهد!
/ 1 نظر / 35 بازدید
وحید زایری

sلام دوست من ممنون از مطلب جالبی که نوشتید . فقط به نظر من اگر فونت مطلبتان را کمی بزرگتر می کردید و فاصله خطها را بیشتر و به مطلبتان عکس هم اضافه می کردید جالبتر بود ! موفق و پیروز باشید .[گل]